Походження назви `Петрівці`

За однією з версій, назва «Петрівці» походить від назви каміння Льодовикового періоду — «петриків», яке лежало по всій території, де на сьогоднішній день розташовуються села Нові Петрівці та Старі Петрівці.

Підтвердженням цієї версії є те, що слово «камінь» в перекладі на давньогрецьку мову означає – (грец. Пέτρο) «петро».

За місцевими легендами у XIV ст. територія Київщини і сам Київ були під владою польської корони, а Петрівці належали жорстокому литовському князю. Люди тікали з Петрівець і оселялись на новій території, біля Межигірського монастиря, який на той час був під патронатом польського короля. Отож, територія нових поселень стала називатись Новими Петрівцями, а старих – Старими Петрівцями.

Назва села Петрівці в історичних документах

Історична назва «село Петрівці» вперше згадується в «Литовській Метрикі, книга 563, за 1552 рік. Книга пописаня замъков украинных: Черкасы, Канев, Киев, Остр, Чорнобыль, Мозыр, Вручый, Житомир, Веница, Браславль, Кремянец, Луцъко, Володимер. Переписана в 1596 г. 202 л.» в описі Київського замку.

Також, село Петрівці зазначено в листі Польського короля та великого князя Литовського Сигізмунда ІІ Августа від 25.02.1567 року щодо утримання Київського каштеляна Павла Івановича Сапіги. Відповідно до зазначеного листа для утримання Київського каштеляна додатково вводилася данина з двох сіл Демидова та Петрівець Київського повіту у розмірі «меду кадей шесть, або пенезами копъ двадцатъ чотыры грошей трынадцать» (Архив Юго-западной России, издаваемый временной комиссией для разбора древних актов, высочайше учрежденную при Киевском Военном, Подольском и Волынском генерал-губернаторе : [В 37 т.]. - Киев, 1859-1914. - Заглавие части томов: Архив Юго-западной России, издаваемый временной комиссией для разбора древних актов, состоящей при Киевском, Подольском и Волынском генерал-губернаторе Ч.8:Т.5: Акты об украинской администрации в XVI - XVII в.в. - Киев : Тип. Г. Т. Корчак-Новицкого, 1907. - 118, 560, XXXVII с. http://elib.shpl.ru/ru/nodes/2572-ch-8-t-5-akty-ob-ukrainskoy-administratsii-v-xvi-xvii-v-v-1907 (с.497-499).

Село Петрівці згадується в «Універсалі Богдана Хмельницького про надання Київському Межигірському монастиреві містечка Вишгород з селами Петрівці і Мощани  1656, березня 21 (31). Чигирин», відповідно до якого с. Петрівці передано у власність Межигірському монастиреві разом з селом Мощани (с. Мощун Києво-Святошинського р-ну) (Наукове видання. МАТЕРІАЛИ ДО УКРАЇНСЬКОГО ДИПЛОМАТАРІЮ. Серія І. Універсали українських гетьманів. Універсали Богдана Хмельницького 1648-1657. – Київ, УПОРЯДНИКИ І. Крипякевич, І.Бутич.-1998, http://history.org.ua/LiberUA/966-7217-53-1/966-7217-53-1.pdf (с. 184).

Остання згадка про село Петрівці до утворення нових топонімічних назв (Старі Петрівці та Нові Петрівці) датується 28.07.1686 роком в «Статистичному описі Київського округу», відповідно до якого описується село Петрівці, яке має два поселення – старе та нове, які розташовуються поряд з Межигірським монастирем. Територія цього села починається від Межигірського монастиря та обмежується річкою Лютіж, де петрівчани збудували млин. На момент складання опису старе селище було безлюдним, а нове – мало 45 хат, де селилися в основному емігранти.

Таким чином, виходячи з зазначеного опису села Нові Петрівці та Старі Петрівці до їх утворення були одним селом Петрівці Київського повіту (Архив Юго-западной России, издаваемый временной комиссией для разбора древних актов, высочайше учрежденную при Киевском Военном, Подольском и Волынском генерал-губернаторе : [В 37 т.]. - Киев, 1859-1914. - Заглавие части томов: Архив Юго-западной России, издаваемый временной комиссией для разбора древних актов, состоящей при Киевском, Подольском и Волынском генерал-губернаторе Ч. 7 : Т. 1 : Акты о заселении Юго-Западной России. - Киев : Тип. Г. Т. Корчак-Новицкого, 1886. - 85, 647, XII с. http://elib.shpl.ru/ru/nodes/2564-ch-7-t-1-akty-o-zaselenii-yugo-zapadnoy-rossii-1886#mode/inspect/page/607/zoom/4 (с. 520).

Відповідно до книги Лаврентія Похилевича «Сказання про населені місцевості Київської губернії» (1864 рік) Петрівцями спочатку називалася територія села Старі Петрівці, що є однією зі складових Петрівської громади (Сказания о населенных местностях Киевской губернии или Статистические, исторические и церковные заметки о всех деревнях, селах, местечках и городах, в пределах губернии находящихся / собрал Л. Похилевич. – Киев: В тип. Киево-Печер. лавры, 1864. – [2], V, 763 c.http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/ua/elib.exe?Z21ID=&I21DBN=UKRLIB&P21DBN=UKRLIB&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=online_book&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=FF=&S21STR=ukr0002381, с. 9-10).

1.  Першоджерела та документальні докази
СКАЧАТИ ФАЙЛ